سوال های تصادفی

جستجو در بانک سوالات
در این قسمت می توانید بخشی از متن سوال را وارد نموده و به دنبال سوال مورد نظر خود بگردید:

گروه سوال:

بخشی از متن سوال:

نحوه خرید زمین آپارتمان قدیمی

با عرض سلام خدمت همه بزرگواران. ببخشید اگر سوال رو در جای نامناسیبی مطرح کردم. جسارتا سوالی دارم که اگر محبت بفرمایید راهنمایی کنید ممنون میشم. اگر ساکنین یک آپارتمان قدیمی تصمیم بگیرند اپارتمان را بفروشند به کسی که قصد داره آن را تخریب و از نو بسازد. این خرید چگونه انجام میگیرد؟ میگویند در این مواقع صرفا زمین را میخرند. البته مسلما اگر بحث توافق بین ساکنان و خریدار باشه چندین حالات ممکنه خرید انجام بشه. اما میخوام بدونم عرف کار در بازار چگونه است؟ . یک زمین مثلا 300 متری که روش 6 طبقه تک واحدی 200متری بنا بوده . بنا بر قدر السهم به هرکس 50 متر زمین میرسه؟ ایا این در عرف بازار وجود دارد؟ یعنی کسی که 200 متر خانه دارد تنها بهش مبلغ 50 متر زمین میدن یا نه عرف به گونه ای دیگر هست. سپاس فراوان20000
تومان جایزه بهترین جواب
0
امتیاز

جواب های موجود برای این سوال:

ازین پس می توانید به کاربرانی که دوست دارید هدیه بدهید! کافیست بر روی علامت    در کنار تصویر آنها کلیک کنید!

7


جواب برای این سوال ثبت شده است!

تازه ترین


جواب ها رو اول نشون بده

پرامتیاز ترین


جواب ها رو اول نشون بده5643
8417
16763

Guest

با سلام خدمت دوست خوبمون

اولا زمین شما مشاع هستش یعنی هر سانتی مترش رو باید به ۵ قسمت مساوی تقسم کنید ولی بدون رضایت طرفین سهم هیچ کس مشخص نمیشه که از اون ۵ قسمت مساوی کدام به چه کسی میرسه
دوم در خصوص فروش و سهم هرکدام از همسایگان آپارتمان... میتونید در ساخت و ساز مشارکت کنید یا ملکتون رو به قیمت روز بفروشید.
در صورت مشارکت میتونید به قیمت روز ملک رو واگذار کنید و طبق قرارداد بعد از ساخت ملک جدید تحویل بگیرید. و میتونید طبق قرارداد همون ملک ۲۰۰ متری جدید معامله کنید با امکانات کامل داخل
0
امتیاز
guest : البته من نوشتم ۵ قسمت منظورم همون تعداد واحد آپارتمان هستش که برا شما ۶ واحد میباشد - 5 روز پیش


0
2
0

alifree

در درجه اول باید تمامی ساکنین رضایت به تخریب و نوسازی داشته باشند. اینطوری نیست که یکی راضی نباشه و بتونن خونه رو بخرند و بسازند. حالا اگر همه راضی بودند، یا همه میفروشند به طرف معامله یا اینکه قسمتی از ملک جدید رو سهیم میشوند.

در مورد اینکه قیمت به چه شکلی میشه با ذکر مثال زیر بررسی میکنم.
مثال: زمین 500 متر 5 طبقه دو واحدی که واحد ها به فرض 100 و 200 متر در هر طبقه هست. جمعا میشه 5 واحد 100 متری و 5 واحد 200 متری. زیر بنای ملک پس 1500 متر حساب میشه.

1- اگر ساکنین مایل به فروش به خریدار باشند و کاری به ساخت و ساز و اینکه سهمی بگیرند نداشته باشند، باید به قیمت روز منطقه آپارتمان خود رو بفروشند. چون این خریداره که دنبال زمین هست. اینطوری باید ملک رو بگیره بعدا درخواست نوسازی بده. برای داشتن ملک باید همه واحد ها رو داشته باشه. پس به قیمت روز آپارتمان باید همه بفروشند و به نرخ زمین مربوط نیست.

2- اگر ساکنین نخوان بفروشند، یا همه نخواهند این کار صورت بگیره، خریدار هر واحدی که نخواد سهیم باشه باید ملکش رو بخره. از اون به بعد اینکه هر کسی چقدر سهم داره تو ساختمان جدید، به نسبت متراژ آپارتمانش به کل زیر بنا حساب میشه. یعنی واحد 200 متری به نسبت 1500 متر سهم داره . حالا اگر یکی مثلا یه صد و یه دویست متری داشته باشه انگار 20 درصد (300 به 1500 متر) سهم داره از ساختمان جدید. ولی نه از کل.
چون در اصل سازنده ملک رو بعرف 50 50 یا حتی با قیمت های جدید مصالح ممکنه 60 40 بنفع سازنده در اختیار بگیره. حالا اونی که 300 متر داشت، یعنی 20 درصد از 50 درصد (یا از 40درصد بسته به نوع توافق ساخت) سهیم میشه. حالا اگر 10 طبقه بسازه، این طرف مثلا یک طبقه مال نفر جدید میشه. چون 20 درصد از 50 درصد میشه ده درصد از کل ساختمان جدید.

پس هر کس به نسبت متراژ از زیر بنا، میتونه از 50 یا 40 درصد ملک تازه رو مالک بشه.
1
امتیاز


5643
8417
16763

Guest

سلام دوست عزیز. ملاک اصلی در هر نوع قراردادی همان قیمت متعارف زمین در منطقه است. در شرایطی که متراژ واحدها یکسان باشد قدر السهم از زمین هم معمولا یکسان است. سازنده ممکن است با تمام ساکنین و یا عده ای از آنها که تمایل داشته باشند قرارداد مشارکت در ساخت امضا کند و در صورتی که همه ساکنین مایل به مشارکت نباشند خریدار سهم کسانی را که مایل به مشارکت نیستند خریداری می کند. در خصوص مشارکت با محوریت قیمت زمین و هزینه ساخت سهم سازنده و صاحبان زمین با توافق تعیین می شود و گاهی سازنده مبلغی از سهم مشارکت کنندگان را ابتدا به صورت علی الحساب به آنها می پردازد تا بتوانند در مدت ساخت خانه ای را برای خود اجاره یا رهن کنند. نحوه تقسیم ساختمان ساخته شده نیز بر اساس عرف یا به صورت قرعه کشی خواهد بود. مثلا به صورت عرفی در ساختمان فاقد آسانسور بعد از ساخت مالک طبقه اول که در ساختمان بدون آسانسور واحد مرغوبتر محسوب می شود واحد طبقه آخر ساختمان جدید را که با آسانسور واحد مرغوبتری محسوب می شود را بدست خواهد آورد یا کلا ساکنین و سازنده بر اساس توافق عمل می کنند. به طور کلی در شرایط مشارکت بهتر است همه جزییات در قرارداد قی ما بین ذکر شود تا محل اختلاف نباشد.
0
امتیاز


5643
8417
16763

Guest

دوست عزیز عرف بازار رو ول کن ، این یه بحث حقوقی‌ه ، اول بفرمایید که شما و این پنج نفر از روز اول چطور این خونه‌ها رو خریدید؟ اگه آپارتمان ساخته شده خریداری شده باشه ، بحثش فرق داره با اینکه اول زمین رو خریده باشید بعد هر کدوم یک واحد ساخته باشید ، چون در این موارد ممکنه صدنفر هم با هم توافق کنند ، اما بین دو نفر اختلاف پیش بیاد . پس نهایتا حل و فصل این مورد باز به دادگاه حقوقی ختم میشه. بنابراین شما اول باید دقیقا بفرمایید که چطور خریداری شده. اگه تمایل داشتید در تلگرام با اکانت beriaaa در خدمت شما هستم.
0
امتیاز
guest : در آپارتمانها به هر صورت قدر السهم هر واحد از زمین مشخص است و در صورت مشارکت تقسیم بنای نوساز بر مبنای همان قدر السهم خواهد بود. این که زمینی خریداری شده و بعد هر کسی یک طبقه برای خودش بسازد اصولا نه منطقی و نه ممکن است چون چنین جوازی صادر نمی شود. - 24 شهریور ماه 1398


0
2
2

amiroooo

سلام
به هر دو روش فروش واحد بر اساس قیمت عرف محل و فروش قدرالسهم امکان پذیره . منتها
شما وقتی محضر تشریف ببرید برای فروش ، نهایتا باید سند واحد رو به نام سازنده بکنید (مدرکی به عنوان قدر السهم وجود نداره) .
مضافا هر دو روش به یک قیمت ختم میشه ، خیلی درگیر بازی با کلمات نشید .
ایضا ، بحث قدرالسهم بیشتر هنگام مشارکت با سازنده بسیار نمود پیدا میکنه ، ولی هنگام فروش متراژ واحد ملاک قرار میگیره .
0
امتیاز
guest : درست می فرمایید البته وقتی همه با هم تصمیم به فروش بگیرند خریدار بر اساس قدر السهم قیمت آپارتمان را می پردازد که بیش از قیمت یک واحد برای فروش به صورت مجزا است. - 24 شهریور ماه 1398


5643
8417
16763

Guest

با سلام خدمت دوست گرامی. دو راه برای این موارد وجود داره. اول فروش تک تک واحدها به نرخ روز منطقه و توافقی. دوم محاسبه نرخ زمین به نرخ روز منطقه و نیز توافق با خریدار مبنی بر فروش مصالح قابل استفاده و تاسیسات باقیمانده از تخریب مثل لوله ها، کابلهای فشار قوی و رادیاتورها و موتورخانه و .... حق السهم برای موردی که مثال زدید در مناطق بالای شهر قابل اجرا است ولی در سایر مناطق مقرون به سود نیست. مگر اینکه متراژ ملک بالا باشه.
-1
امتیاز


5643
8417
16763

Guest

بله مهم توافقی است که اولا بین مالکین شش واحد انجام میشه جهت چگونگی واگذاری و توافقی که باخریدار میکنن ولی در کل باتوجه به کلنگی بودن بنا صرفا پول زمین محاسبه میشود و قیمت روز واگذاری تاسیسات ازجمله اب و برق و گاز و غیره
وباتوجه به گرانی زمین گرچه مقدار تخصیصی زمین به مشترکین از حیث متراژ کم است ولی از لحاظ قیمت مبلغ نسبتا مناسبی به هر مالک میرسداما باید توجه داشت که تا توافق جمعی حاصل نشود معامله امکان حصول ندارد و تحمیلی نیست
-1
امتیاز


جواب تو چیه؟

کاربر میهمان
     

2000 تومان هدیه بهترین جواب
با عرض سلام
اینجانب با شخصی در سال 1391 جهت کاری یک قراردادمشارکت مدنی جهت واردات دام زنده منعقد نمودیم ایشان بعنوان سرمایه گذار مبلغ 198 میلیون به اینجانب رساندند و 67 میلیون دیگر هم بابت دو مجوز واردات هزینه کردند و یک 35 میلیون دیگر هم خودشان بابت یک مجوز واردات دیگر هزینه نمودند و اینجانب مجری کار پس از اینکه ما عملیات واردات را انجام دادیم و همچنین دولت بخاطر مشکلات خود ارز مرجع را به ما ندادند و ما متحمل ضرر سنگینی شدیم.
با این حال من به سختی مبالغ دریافتی خودم را به ایشان برگرداندم و در تاریخ آذرماه 1392 هم طی یک چک 61 میلیونی رسید تسویه دریافت گردید و بدلیل اینکه پرداختیهای به حساب ایشان توسط چند نفر و در تاریخهای پراکنده بوده آن زمان دوطرف متوجه مبالغ پرداختی تکراری نشدیم ولی پس از آن ایشان در تاریخ خرداد ماه 1393 آمد و من را توی فشار گذاشت و بیش از دو برابر و نیم الباقی مانده که حدودا 28 میلیون بود چک تضمین تسویه نهایی و سود چکی به مبلغ 77 میلیون تومان تاریخ دار از اینجانب گرفتند و گفتند من کاری به ضرر ندارم .
بعد از آن بود که من باز به حساب ایشان پرداختی داشتم 35 میلیون تومان حتی بیشتر از الباقی تا قائله پایان یابد و چکهایم برگشت شود و در تاریخ مهرماه 1393 بود که به ایشان گفتم می بایست چکهایم ( چک 580 میلیونی تضمینی در قراردادمان و همچنین این چک 77 میلیونی ) را برگرداند و ایشان این چکها را که برنگرداند هیچ بلکه واقعه آن شب کذا را هم پدید آوردند.
ایشان در شب مورخ 9/10/1393 به همراه پسرشان و چند نفر دیگر که پایین ساختمان دفتر کار دوستم که من هم آنجا بودم بودند و می دانستند آمدند و با فشار و تهدید به قتل و غیره یک فقره چک 165 میلیونی بدون تاریخ بابت هزینه دو مورد مجوز و سود پول و بیش از دو برابر چک قبلی به زور از اینجانب گرفتند و گفتند هر وقت این چک را پاس کردی ما هم آن دوفقره چک قبلی را برمی گردانیم.
بعد از آن باز مجبور شدم مبالغی به حساب ایشان واریز کنم و تا تاریخ 15/5/1394 مبلغ 55 میلیون دیگر به حساب ایشان واریز کردم که با 35 میلیون پرداختی قبلی ام که 90 میلیون می شد حتی از چک قبلی 77 میلیونی نیز باز بیشتر دریافت کرده بودند و تا این تاریخ کل واریزی های من حدود 265 میلیون شده بود در صورتیکه کلاٌ من 198 میلیون دریافت کرده بودم . تازه آن ضرر ندادن ارز دولتی هم که حدود 180 میلیون تومان شده بود هم خودم پرداخت نمودم .
در ضمن برای کلیه اتفاقات پیش گفته هم قرارداد و هم فیشهای واریزی و هم شاهدینی موجود هستند.
بعد از این همه حکایات و ایشان البته دو فقره چک بدون تاریخ را خودشان تاریخ زده و کلیه چکها را در تاریخ 10/11/94 به اجرا میگذارد و بدلیل عدم حضور اینجانب در جلسات رسیدگی تا مرز حکم بدوی و تجدیدنظر و اجرائیه هم پیش میرود و از آنجایی که بعدا قضات شعبه بدوی و تجدیدنظر متوجه حقانیت اینجانب گردیدند متفقاً گفتند بروید شکایت کنید نتیجه بگیرید بیاورید تا ما رای را درست کنیم. منظورشان زورگیری – خیانت در امانت و از همه مهم تر رباخواری بود.
اینجانب ابتدا از ایشان به جرم تهدید به قتل و زورگیری و غیره از ایشان شکایت کردم و با اسناد و مدارک و شاهدین ماجرا ولی بدلیل گذشت مرور زمان این شکایت نتیجه ای نگرفت و قرار منع تعقیب صادر شد.
دیگربار جدیداً اینجانب از ایشان به جرم خیانت در امانت شکایت کردم که ارکان آن هم کامل است با وجود اسناد و فیشهای واریزی و برگ تسویه حساب و همچنین شاهدین بدلیل شاید نفوذی ایشان داشته باشد چون همیشه میگفت من پسر عموی فلانی هستم باز در دادسرا برای ایشان قرار منع تعقیب صادر شده و می گویند مسئله شما حقوقی است بروید حقوقی شکایت کنید.
حقوقی به ما میگویند بروید کیفری و کیفری می گوید بروید حقوقی آخرش من در حال پاسکاری شدن هستم البته هر دو پروندهها نیز در جریان هستند.
حال سئوال این است که : آیا میتوانم از ایشان به جرم رباخواری که این واقعیت هم وجود دارد شکایت کنم و چطور ؟ و اگر جواب مثبت است چطور شکایت کنم که اولاً بدلیل شکایتهای قبلی آن را تو هوا بفرستند یعنی ول شود و دیگر اینکه بحث ربا است مشکلی برای خودم پدید نیاورد از بحث آن نفوذی که همیشه مدعی بوده میگویم.
با تشکر از شما که تحمل نموده و مشکل من را مطالعه نمودید و از شما خواهشمندم مرا راهنمایی نمائید..پرسش سوال جدید :: تبلیغات در سوال و جواب :: گروه های سوال و جوابی

پاسخ های موجود در سایت توسط کاربران سایت ثبت می شود، سایت سوال و جواب هیچ مسئولیتی در قبال صحت و محتوی پاسخ ها ندارد، هرچند تا حد امکان نظارت بر محتوی آنها صورت می گیرد.

تمامی حقوق مادی و معنوی، متعلق به وب سایت سوال جواب (soja.ir) و تیم مدیریتی آن می باشد.

طراحی و اجرا : گروه مشاوران فناوری اطلاعات