با سلام .

من در سایت های زیادی و با متن های مختلف این سوال را مطرح کرده ام . و تقریبا همه جا یا به بن بست رسیدیم یا جواب همه یکسان بود /

آیا کسی اگر خواست به بودن خود پایان دهد و دیگر نخواست باشد ، اختیار دارد که نباشد ؟ صحبت از خود کشی نمیکنم . اگر کسی خواست عطای وجود داشتند و این همه نعمت این چنان و آنچنان را به لقایش ببخشد آیا خداوند راهی برای این خواسته قرار داده ؟ اگر کسی واقعا ترسید ، مایوس شد ، و با اختیار خود دیگر نخواست که باشد آیا راهی هست ؟

----

این سوال خام اولیه من بود که در ادامه و در جواب یک چیزهایی دستگیرم شد . اول اینکه عدم وجود ندارد . انسان عدم نبوده که که الان عدم شود . عدم شدن تناقض است و آنچه در حقیقت قابل اتفاق افتادن هست فنا الی الله میباشد که آنهم الساعه نیست و اختیارش در دست انسان نیست که به یکباره دیگر در جریان هستی و دنیا نباشی و فنا الی الله بشوی و باید آخرش این زندگی را اجبارا ادامه دهی و پی آن را به تنت بمالی و جبرا و زوراً ادامه بدهی حتی اگر خودت نخواهی . // خداوند جامع همه ی صفات هست . خداوند فیاض هست و آفریدن انسان بنابر فیض مطلق خداوندی است و اگر بگویم چرا مرا آفریدی چونکه خداوند خیر مطلق است و خیر در بودن من است . ولی من نمیخواهم باشم و این اجباری بودن وجودم مرا آزار میدهد و عذاب و سوهان روح و زندگی من است // و خیل زیادی از متن خای طولانی و سنگین فلسفی که با چندبار خواندن تازه چیزهایی از آنها را درک کردم

----

تقریبا مطمئن شده ام که جواب همگی یک چیز است : خیر ! هیچ راهی نیست . باید اجبارا زندگی کنی ابزار راه را هم داری !


دیگر می خواهم برای همیشه به این مساله ذهنی ام خاتمه و پایان دهم .

شاید درست باشد . نمیدانم یادم هم نمی آید ، غلطی کرده ام و امانتی را که آن را هم نمیدانم چیست قبول نموده ام . آقا غلط کردم خداوندا بیجا کردم . اشتباه کردم . اندازه یک نفرم اندازه همین کله سرم غلط کردم . از اول خط دویدن را شروع کردم اما غلط کردم . همه ی این امکانات و نعمات و خوشی های بهشتی لذت در جوار خدا بودن و تلاش در دنیا و لذت های دنیا و آخرت همه ی فیاضیت و خیر دهی خداوندی ات همه ی معرفت ها و مهربانی خدا گونه ات همه ی خیر مطلق بودنت ، خوشی و ارزانی این همه خلایق که آفریدی یکی از این چند میلیاردی که آمدند و رفتند کم ، از خدائیت کم میشود ؟ دیگر چگونه التماست کنم ؟

حالا برای آخرین و جواب آخر و اتمام حجت . آیا واقعا هیچ راهی برای نبودن نیست ؟

خب . اگر نیست لااقل به این بیمار دربدر مورفینی افیونی چیزی بدهید . لااقل آرامم کند . من که میدانم میگویید نه . لااقل چاره ی دردم کنید که این اجبار بودن را تحمل کنم .
جدیدترین سوالات

سوال های تصادفی

جستجو در بانک سوالات
در این قسمت می توانید بخشی از متن سوال را وارد نموده و به دنبال سوال مورد نظر خود بگردید:

بخشی از متن سوال:

خدا کیا رو دوست داره

با سلام
ازتون خواهش میکنم به این سوال با دقت جواب بدید.
چرا خدا به بعضیا هر چی بخوان میده هر چند اهل دل شکستن و دروغ و ریا باشن. هیچوقت بدیاشون واسه اونایی که باید دیده بشه نشون داده نمیشه از نظر خیلیا آدمای خوبین. در یک کلام دنیا دنیای اوناس. ولی بعضیا با وجود خوبیا و مهربونیاشون هیچ جا دیده نمیشن وشایم از نظر خیلیا بدم باشن.از همه اینا مهمتر خدا هم تحویلشون نمیگیره و همه بدیاشونو سریع به دیگران نشون میده تقاصشم خیلی زود میدن. خواهشاً نگید خدا اینارو بیشتر دوست داره و میخواد امتحانشون کنه. دایره زندگی این آدما کوچیکه خوش به حالشون. چون اصلاً اینو قبول ندارم. بالاخره یه جاهایی باید بدیای اونا رو هم نشون بده. بعضی وقتا به عدل خدا شک میکنم. با خودم میگم شاید کار اونا درسته و خدا اونارو قبول داره. تو جامعه ما این مورد خیلی اتفاق میفته. بیاید خودمونو گول نزنیم. یه جواب قانع کننده میخوام.0
امتیاز

جواب های موجود برای این سوال:

ازین پس می توانید به کاربرانی که دوست دارید هدیه بدهید! کافیست بر روی علامت    در کنار تصویر آنها کلیک کنید!

4


جواب برای این سوال ثبت شده است!

تازه ترین


جواب ها رو اول نشون بده

پرامتیاز ترین


جواب ها رو اول نشون بده

4 جواب برای این سوال ثبت شده!

چینش بر اساس زمان ثبت


چینش بر اساس امتیاز6218
9964
35386

Guest

سلام، بعضی ها اینقدر تو گناه و لجن فرو رفتن که خدا اصلا کاری باهاشون نداره از چپ و راست خدا براش میفرسته که بیشتر تو لجن فرو برن و خدا اون دنیا سخت انتقام میگیره
0
امتیاز


6218
9964
35386

Guest

بهتره منطقی جواب بدم با اصول فلسفی :
در اینکه عقل ما ناقصه که شکی نیست؟؟؟
ما از یه ساعت بعدمونم بی خبریم ، ما فقط میدونیم خدا عادله. تو روایات به ما اینو گفتن .
اگه قرار باشه همه چیو تو این دنیا بفهمیم دیگه آخرت چرا؟؟
موضوعاتی تو این دنیا هست که ما ازشون هیچی نمیدونیم، یعنی حتی نمی دونیم اون موضوعات وجود دارند. اما خدا همه ی اونارو می دونه. عدالت خدا با درنظرگرفتن همه ی موضوعاته نه فقط موضوعاتی که ما می فهمیم!
میدونی روایت داریم که آدم هایی که معلول مادرزادی اند از این بابت در قیامت چنان اجری بهشون داده میشه که وقتی می پرسن ازشون که آیا حاضرند بازهم با همون وضعیت در دنیا زندگی کنند آنها قبول می کنند؟
در زندگی هر آدمی دوران سختی هم وجود داره. شاید دوران سختی زندگی آدمایی که فکر میکنی در رفاهند قراره در آینده سربرسه یا شایدم در گذشته بوده.
یعنی تحویل گرفتنای خدا باید مادی باشه؟

شاید فکر کنی دارم مثله همه کلیشه ای حرف میزنم ولی به حرفام فک کن. با استدلال تو خدا ناعادلانه ترین رفتارو با امام حسینو بقیه ائمه داشته! کسیایی که بیشتر از همه دوسشون داره
0
امتیاز


1
13
108

Ariobarzan

این موضوع مثل کار دپینگی ها هست. مثل اینه که شما بگی چرا اینایی که دوپینگ می کنن و کلا اینطوری رو اومدن قهرمان هم میشن و مدال میگیرن یا کلی خوش هیکل میشن. اما . . . در اومدن تست دپینگ مثل اون چیزی هست که شما توقع دارید برای این افراد اتفاق بیوفته اما نمی افته. حالا نکته کجاس؟ نکته اینجاس که دوپینگ این افراد دو حالت داره: 1- بعد از تست دوپینگ در میاد 2- اگر هم در نیاد تأثیرات منفی دوپینگ بعد از چند سال رو جسمشون بروز میکنه. حالت اول مثل اینه که جواب بدی هاشون رو ببینن اونم تو همین دنیا که خب برای خیلی ها اتفاق نمی افته همونطور که دوپینگ خیلی ها در نمیاد. اما حالت دوم مال حساب کتاب اون دنیا هست. که دیرتر و بدتره. مثل دوپینگی ها که اگه بار اول درنیاد بازم اینکارو میکنن و بازم ادامه میدن و سلامتیشون بیشتر به خطر می افته.
0
امتیاز


6218
9964
35386

Guest

باسلام
یک سوال اگر یک گروه بزنه دور از جون چند تا عزیزهای شما را بکشه هرچی هم دارایی دارید بدزده بعد پلیس به شما بگه خونه اش را پیدا کردیم ولی یکمی صبر کن میخواهیم همه اونها را با هم بگیریم بعد هم محل اختفا اموال مسروقه را هم پیدا کنیم شما میروید در خونه ، یکیشون را صدا میزنید یکی میخوابونید تو گوشش همین ؟!
حالا در اشل خیلی بزرگتر و غیر قابل قیاس با مثال فوق خدا میگه من کسانی که در گناه از حد می گذرند اصلا دیگه باهاشون کاری ندارم بلکه میگذارم بشتر بدی کنند تا در اون دنیا شدیدتر مجازاتشان کنم.
کلا دیدن مجازات اعمال در این دنیا فقط در خصوص گناهان خیلی کوچک مقدوره و خیلی باید خدا به انسانی لطف کند که مجازات تمام گناهانش را در همین دنیا بگذاره کف دستش.
موفق باشید
یا حق
0
امتیاز


جواب تو چیه؟

کاربر میهمان
     سلام
بنده مربي يك مركز پرورشگاهي هستم. كودكي 8 ساله دختر در اين مركز حضور دارد كه هر از چند گاهي سراغ مادر مي گيرد. وي از يك سالگي با توجه به اعتياد مادر و متواري بودن پدر به مركز پرورشگاهي تحويل شده. بهانه هاي دختر براي ملاقات با مادر باعث شد اين مركز استعلامات لازم را به عمل آورد و پاسخ اين استعلامات اين بود كه مادر شش ماه قبل فوت كرده است.
حال سوال اينجاست كه:
- با توجه به اينكه كودك، تاكنون والدين خود را نديده اما بهانه پدر و مادر را مي گيرد لزومي دارد كه حقيقت ماجرا و فوت مادر برايش بازگو شود يا خير؟
- آيا گفتن حقيقت به وي در نهايت براي او مفيد خواهد بود يا تالمات روحي او لطمه جبران ناپذيري به وي خواهد بود؟
- آيا مي توان فردي را به عنوان مادر يا حتي خاله و ... براي ايشان جايگزين كرد؟
- در مقابل ديگر كودكان، چگونه بايد فراغ مادر و نديدن او را برايش توجيه كرد؟
ضمنا قبلا يك فرد را به عنوان خاله براي وي معرفي نموديم كه به دليل مشغله، ارتباط عاطفي كافي با اين كودك برقرار نكرده است.
لطفا شفاف و كامل راهنمايي فرماييد.
تسريع در پاسخگويي مزيد امتنان خواهد بود.

پرسش سوال جدید :: تبلیغات در سوال و جواب :: گروه های سوال و جوابی

تمامی حقوق مادی و معنوی، متعلق به وب سایت سوال جواب (soja.ir) و تیم مدیریتی آن می باشد.

طراحی و اجرا : گروه مشاوران فناوری اطلاعات

پاسخ های موجود در سایت توسط کاربران سایت ثبت می شود،
سایت سوال و جواب هیچ مسئولیتی در قبال صحت و محتوی پاسخ ها ندارد، هرچند تا حد امکان نظارت بر محتوی آنها صورت می گیرد.